Od mládí jsem byl obdivovatelem teriérských plemen a také můj první pes byl teriér, irčan Dragan Lucifer…

Lakeland teriéři

Naše myslivecké sdružení ve Veselí nad Moravou, s polní honitbou a velmi dobrými stavy drobné zvěře, potřebovalo v 80. letech norníky k tlumení lišek. To rozhodlo o mém chovu plemene lakeland teriér a vedlo k zaregistrování chovatelské stanice „Fleret“ již v roce 1985.

Po fenách Holly ze Zlivi, Ch. Bora Čert a Cinda Fleret odchovala chovatelská stanice Fleret pracovně i exteriérově vynikající jedince jako Ch. Dan Fleret, Ch. Ir Fleret, Ch. Iošt Fleret, Ch. Larry Liver Fleret, Ch. Heidi Fleret nebo Ch. SK Hak Fleret.

historiehistorie

Border teriéři

Do roku 1989 bylo toto plemeno u nás známé pouze ze zahraniční kynologické literatury. Právě v ní popisovali mimořádnou snášenlivost vůči jiným psům. Tento povahový rys mě u teriéra zaujal natolik, že když se v roce 1992 narodil u pana Pařízka z Lomnice u Tišnova první vrh border teriérů v naší republice, snažil jsem se jedno štěně získat.

Vybral jsem si fenku se „šťastným“ číslem zápisu 7, Anny z Lomnice, která se stala zakladatelkou chovu border teriérů chovatelské stanice Fleret, od roku 1995 Fleret Moravia. Její potomstvo vynikalo ostrostí, zejména při práci pod zemí. Dokladem toho jsou tituly CACIT či CACT z mezinárodních zkoušek norování na lišku u psů Oliver Fleret, Oro Fleret, Ted Fleret Moravia i Ikar z Dolanské chalupy, který je jejím vnukem. Její pokračovatelkou je nyní Borderhouse Ninotschka, fena ze známé a úspěšné dánské chovatelské stanice.

Border teriéry z naší chovatelské stanice vlastní příznivci myslivosti a používají je pro tlumení lišek a jezevců, pro lov zvěře černé a při dohledávkách. Značnou část našich odchovů však vlastní i nemyslivci, kteří toto plemeno chovají jen jako společníka, k čemuž se border teriér díky své povaze hodí rovněž výborně. O tom, že využití jedinců tohoto plemene může být velmi široké, svědčí i fakt, že pes Ully Fleret Moravia má složenou canisterapeutickou zkoušku.